Czcionka:

Wigilia Bożego Narodzenia 2023

Wigilia (łac. czuwanie, straż), wywodzi się z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Już w Starym Testamencie były wzmianki o wigiliach, które poprzedzały dni świąteczne. W oczekiwaniu na uroczystości, wierni pościli i modlili się wspólnie, czuwając całą noc. Do tradycji polskiej Wigilia weszła na stałe w XVIII wieku, jako wieczór wigilijny, poprzedzający Boże Narodzenie, często też nazywaną wilią, wiliją, postnikiem i kutią.

Wigilia jest dniem przebaczenia, zgody i miłości. Najważniejszą chwilą jest wieczerza rozpoczynająca się łamaniem i dzieleniem się opłatkiem, który symbolizuje dostatek chleba w przyszłym roku, wybaczanie oraz puszczanie w niepamięć wszystkich urazów.

"Niech przy żywicznym zapachu strojonej choinki, upłyną piękne chwile naszej Wigilii: we wspólnie śpiewaną kolędą, z upragnionym gościem przy stole i w rodzinnym, pełnym radości gronie".

A tak Wigilijne wieczerze przebiegły w Pogórzu i Kończycach Małych. Na zakończenie kolacji wigilijnej mieszkanki zostały obdarowane kartkami z życzeniami świątecznymi, które zostały wykonane przez uczniów klasy 3a i 3b Szkoły Podstawowej nr1 w Ustroniu.

Kontakt

Powiatowy Dom Pomocy Społecznej w Pogórzu z filią “Bursztyn” w Kończycach Małych
Pogórze, ul. Zamek 132
43-430 Skoczów
tel 33 853 35 52, 33 853 05 33
E-mail: sekretariat@pdpspogorze.pl
ul. Staropolska 14
43-410 Kończyce Małe
tel 32 469 35 71
E-mail: bursztyn@pdpspogorze.pl